KONTAKTNÍ ČOČKY

Proč nosit kontaktní čočky?
Jsou téměř neviditelné - nemusíte si zvykat na brýle nebo měnit svou image.
Zajišťují přirozené vidění - leží přímo na oku. Jsou skvělé na sport - ve vlhku se nezamlžují a neomezují zorné pole jako brýle. Můžete přes ně nosit jakékoliv sluneční brýle.

Kontaktní čočky můžeme rozdělit na tvrdé a měkké. Tvrdé kontaktní čočky se vyrábějí z pevných, zpravidla plynopropustných materiálů - RGP. Používají se převážně ke korekci vyššího astigmatismu nebo při keratoconusu.

Širší použití mají měkké kontaktní čočky. Vyrábějí se pro různé oční vady i jako kosmetické barevné. Můžeme je rozdělit podle způsobu výměny, tj. na jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, čtvrtletní nebo roční. Doposud nejvíce rozšířené hydrogelové kontaktní čočky s různě vysokým obsahem vody a zároveň různou propustností pro atmosferický kyslík stále častěji nahrazují propustnější materiály silikonhydrogelové.

Jinak můžeme kontaktní čočky rozdělit na sférické - korigují krátkozrakost a dalekozrakost, na čočky torické - pro korekci astigmatismu, čočky bifokální nebo progresivní, které korigují tzv. presbyopii (cca po 40tém roce života potřebuje většina populace brýle na čtení, resp. jinou korekci do dálky a jinou do blízka).

Další skupinu tvoří čočky barevné. Vyrábí se bez dioptrií pro ty uživatele, kteří nepotřebují korekci nebo s dioptriemi. Dají se rozdělit na krycí a tónovací neboli transparentní. Krycí čočky dokáží radikálně změnit barvu i velmi tmavé duhovky. Tónovací čočky jsou vhodné pouze pro světlé oči. Existují i barevné čočky s různými obrázky. Tyto se příliš nehodí k běžnému nošení, jsou určeny na párty atp.