Jachting, windsurfing, vodní lyže a skútry
Při těchto krásných sportech je náš zrak nejvíce ohrožen dvěma faktory. V silném slunečním záření u vody je vysoká hladina nebezpečného UV záření znásobena ještě odrazem od lesklých ploch, zvláště pak od vodní hladiny. Proto by sluneční brýle měly být vybaveny kvalitním UV filtrem, který zabrání mnohdy trvalému poškození oka. Pokud nám záleží na kvalitě vidění, je třeba volit brýle s polarizačním filtrem. Ten odfiltruje nepříjemné odlesky, které mohou být zvláště nebezpečné ve vysokých rychlostech na motorovém člunu či skútru.
Při vysokých rychlostech, je nutno také dbát na prevenci eventuálních úrazů. Pády z lyží nebo skútrů jsou běžnou záležitostí a brýle nám proto musí nejen držet, aby nespadly, ale splňovat i určité bezpečnostní regule. Toho, aby držely dokonale, dosáhneme použitím fixačních gum, které se nasunou na konce stranic a utáhnou za hlavou. Bezpečnosti v dostatečné míře dosáhneme použitím brýlových slunečních čoček z plastu.
Cyklistika
Při rychlé jízdě na kole potřebujeme svoje oči chránit nejen proti slunci, ale i proti větru. Zvolte tedy brýle větší, oblého tvaru, který kopíruje obličej a dodává aerodynamického tvaru, který oceníte, když vaši spolujezdci budou už dávno slzet. Nezapomínejte na UV filtr. Kvůli bezpečnosti si vybírejte brýle s plastovými nebo polykarbonátovými čočkami, které mají různé zabarvení (na slunce, rozjasňující do mlhy, čiré).
Pokud potřebujete dioptrickou korekci, máte tyto varianty:
- Sportovní sluneční brýle s dioptrickou vložkou. Spousta firem na našem trhu vyrábí sportovní brýle, do kterých se dá vložit jednoduchým způsobem vložka s vaší dioptrickou korekcí.
- Kontaktní čočky a sportovní brýle. Pokud nosíte kontaktní čočky pak si jenom vyberete speciální sportovní brýle.
- Novinkou je možnost zábrusu dioptrických samozabarvovacích čoček do sportovních (zakřivených) modelů – ojedinělý RX optický program značky RUDY PROJECT.
Potápění
V možnostech oční optiky dneška je umožnit dobré vidění všem a všude. Dobře vidět pod vodou je pro potápěče velmi důležité a dnešní technologie to v plné míře umožňují.
Existuje několik možností řešení:
- Korekce zrakové vady pomocí kontaktní čočky a použití klasické, nedioptrické potápěčské masky. Tuto variantu doporučujeme pouze u lidí zvyklých na běžné nošení kontaktních čoček.
- Spolupracujeme s dodavatelskou firmou,která dodává s potápěčskou maskou také zorníky různých dioptrických hodnot.Nevýhodou takové korekce je nedostatečný rozsah dioptrických hodnot, ve kterých nejsou zdaleka zastoupeny všechny korekční vady. (vybírá se ze seriově vyráběných variant brýlových korekcí, to znamená, že ve většině případů je možno korigovat pouze přibližně) V těchto zornících není samozřejmě přihlédnuto ke vzdálenosti očí určitého klienta, což vede k nekomfortnímu vidění. V určitých případech až k nemožnosti takovou masku používat. Pro potápěče s malou, jednoduchou korekční vadou je však mnohdy taková maska daleko lepší, než nekorigovat vadu vůbec.
- Nejlepším řešením z hlediska dobrého a komfortního vidění pod hladinou je výroba zorníku do určitého typu potápěčské masky tzv.“na míru“. Klient má zaručeno, že bude respektována jeho PD vzdálenost, přesná dioptrická korekce, kterou potřebuje a dokonce je možné vyrobit bifokální korekci. To znamená, že uvidí ostře na dálku i na blízko. Taková maska je v současné době nejdokonalejší korekční pomůckou pro dobré vidění pod vodní hladinou a nepostradatelná je zejména pro podvodní fotografy a kameramany.
Musíme si ale uvědomit, že v tu chvíli, kdy vystoupáme na hladinu a masku sundáme, nebudeme vidět!!! Je proto nutné mít hned po ruce (v lodi, člunu nebo na břehu) svoje brýle. |
|
Plavání
Mnozí z Vás používají klasické plavecké brýle. Málokdo ale ví, že plavecké brýle mohou být i s dioptrickou korekcí. Vyberete si typ a velikost plaveckých brýlí a my objednáme zorníky s příslušnou dioptrií.
Vysokohorská turistika, lyžování a snowboarding
V zasněžených horách se ocitáme v podobné situaci jako u vody. Sluneční záření, jehož složkou je i nebezpečné UV záření, je zde znásobeno odrazem, tentokrát od sněhu. Brýle s kvalitním UV filtrem jsou zde bezpodmínečně nutné i tehdy, když je obloha zatažena lehkým oparem a zdá se, že slunce nesvítí s takovou intenzitou. Nesundávejte brýle! Uchráníte se tím nepříjemných zánětů spojivek. Pro precizní vidění volte polarizované čočky, které odfiltrují odražené světlo, takže budete ostře vnímat každou nerovnost povrchu. Pokud plánujete dlouhodobý pobyt ve vyšších nadmořských výškách, doporučujeme volit speciální „ledovcové“ brýle opatřené po stranách kryty nebo alespoň brýle s větším zakřivením rámečků tak, aby chránily proti pronikání záření z boku.
Pokud potřebujete dioptrickou korekci, máte několik variant:
- Sportovní sluneční brýle s dioptrickou vložkou. Spousta firem na našem trhu vyrábí sportovní brýle, do kterých se dá vložit jednoduchým způsobem vložka s vaší dioptrickou korekcí.
- Kontaktní čočky a sportovní brýle
- Pokud nosíte kontaktní čočky, pak si jenom vyberete speciální sportovní brýle.
- Do některých brýlí lze vložit tmavé dioptrické čočky se silným zabarvením a zvýšeným UV filtrem.
Golf - Ostré vidění na greenu
Ostré vidění je požadavkem při všech činnostech, kde rozhoduje přesnost.
Přestože každá aktivita má svoje specifika, některé podmínky by měly být splněny vždy- zamezit modrému a odraženému světlu proniknout do oka.
Modrá část světelného spektra výrazně snižuje kontasty a její redukcí se vidění zřetelně zaostří. Toho lze dosáhnout, pokud před oko předřadíme oranžový nebo zelený filtr.
Odražené světlo může za určitých okolností dokonce způsobit, že vnímáme objekty, kreré ve skutečnosti vůbec neexistují (fata morgana). V menší míře ruší ostré vidění odlesky. Také v tomto případě se předřazením polarizačního filtru před oko vidění zaostří, zvláště v protisvětle.
Těchto poznatků využívají všechny firmy, kreré se zabývají výrobou slunečních brýlí. Není tak důležitá značka, nyní, když známe princip, můžeme vybrat ideální brýle v nabídce každé z nich..
|